• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Koçluk Merkezi

 Koçluk Merkezi
Koçluk

Kelime anlamı olarak koçluk ”coaching” ;  birini, bir yerden bir yere götürme anlamına gelir. Koçluk; istenen performansa ulaşmak için, koç (coach) ve danışan (coachee) arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Kişilerin var olan potansiyellerini ortaya çıkararak, ulaşılabilir hedeflere ve olasılıklara odaklanan bir öğrenme ve gelişim sürecidir. Koçluk;  doğru sorular ile kişilerde farkındalık yaratma sanatıdır.

Koçlar dinlemek, gözlemlemek ve danışanın bireysel ihtiyaçlarına uygun yaklaşımları belirlemek üzere eğitim almıştır. Koçlar çözümleri ve stratejileri danışanın kendisinden edinirler; danışanın doğal olarak yaratıcı, becerikli ve bir bütün olduğuna inanırlar. Koçun görevi, danışanın zaten sahip olduğu beceri, yetenek ve yaratıcılığı geliştirmek için destek sağlamaktır.
 
Koç danışanını dinleyerek, konu ile ilgili olasılıklar geliştirmek ve danışanın yapması gereken hareketleri belirlemeye yardımcı olabilecek kavram ve ilkelere kendi gözlemlerini ve sorularını da ekleyerek yöntemi oluşturur. Bu süreçte kişiler kendi sonuçlarına ulaşmak için gerekli olan beceri ve hareketlere odaklanırlar.

Koçluğun en önemli unsuru farkındalıktır. Farkındalık bakış açılarına normalden daha derin bir netlik getirir, odaklanmanızı sağlar. İçinde olduğunuz sistemi anlamanıza, sistemi oluşturan dinamiklerin (etkileşimlerin) farkına varmanıza yardımcı olur. Kişilerin ve olayların arasındaki ilişkileri netleştirir. Kendimizin farkına varınca, duygularımızın ve isteklerimizin, bazen bakış açımızı çarpıttığının farkına varırız. Netleştiğinizde amaçlarınıza çok rahat ulaşabiliriz.

Amacı; danışanın kendi belirlediği hedeflere, koçun desteğiyle ulaşması ve sorunlarının üstesinden tek başına gelmeyi öğrenmesidir. Koçluk bir gelişim sürecidir. Süreç boyunca danışan, kendisini daha iyi tanır, potansiyelini keşfeder ve hatalarından ders alarak yetkinliklerini geliştirir. Koçluk; mevcut durumundan, daha iyi bir duruma ulaşmak isteyen sağlıklı bireylerle yapılan bir çalışmadır.

Koçluk , bireylerin kendileri hakkında farkındalıklarının artmasını, hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları planın oluşturulmasını ve harekete geçmelerini hedefler. İnsanlar istedikleri değişiklikleri gerçekleştirmek için gereken bütün kaynaklara sahiptir. Yapılması gereken, bu kaynakların yerini bulmak ve bunlara ulaşmaktır. Bizim görevimiz, bireysel koçluk yaptığımız kişilerin sahip oldukları bu kaynaklara ulaşabilmelerini sağlamak. Bireysel koçlukta kendi kaynaklarını harekete geçirebilen, onlardan yararlanmayı başaran insanlar, sorunlarının çözümü yolunda ilk büyük adımı atmış olacaklar. Koçluk  ile bilinçaltında büyük bir değişim yaparak, istediğimiz olumlu sonuçlara daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabiliriz. En önemli yanı da hayatımızın kontrolünü elimize almamıza yardımcı olarak bizi güçlendirmesidir koçluğun. Koçluk alan bireyler,

# Kendi ilişki ve iletişim kalıplarını ve bunlara eşlik eden değer, misyon ve vizyonlarını belirlerler,

# Kendi kişisel analizlerinin sonucunda gelişmiş ve gelişmeye ihtiyacı olan yetkinliklerinin bilincine varırlar,

# Hedeflerini belirler ve net olarak tanımlarlar,

# Bu hedeflere ulaşmak için eylem planı hazırlayarak uygulamaya koyarlar,

# Harekete geçmenin verdiği enerjiyle hayat kalitelerini artırırlar,

# Profesyonel ve sosyal hayatında kendisini engelleyen bariyerleri, zorlukları ve belirsizlikleri netleştirirler,

# Mevcut veya ulaşmak istedikleri profesyonel konumda güçlenmek için hedef belirlerler,

# Hayatta farklı konumlarda, rollerde iletişim içinde bulundukları kişilerle ilişkilerini iyileştirirler. Bizimle yüz yüze tanışmak, durumunuzu anlatıp yapabileceklerimizle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız ön görüşme ücretsizdir.

# Eğitimci: Cemal KONDU. ( Kişisel Ve Kurumsal Gelişim Uzmanı/ Yazar)  

© Bireysel ve en fazla 3 kişilik özel grup çalışmaları – En üst düzeyde başarı

©Not: Eğitime katılan herkese KİŞİYE ÖZEL OLUMLAMA cdleri hediye edilmektedir.

© Not: İlgili programda çeşitli kişisel gelişim ve rehabilitasyon teknikleri uzmanlarca gerektiği kadar uygulanacak olup programa katılmak için ön görüşme gereklidir.

 Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

 

Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Koçluk eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Koçluk Merkezi başlıklı 1727 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın