• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

NLP İle Koçluk

NLP İle Koçluk
Koçluk

Hayattan ne istiyorsunuz? Sizin için neler önemlidir? Şu anda hak ettiğiniz şeylere sahip misiniz? Daha ne kadar fazlasını başarabilirsiniz?

Koçluk, kişisel ve mesleki hayatınızda olabileceğiniz en iyisi olmanın etkili bir yoludur. Aynı zamanda iş hayatında fark yaratmanın da en etkin yollarından biridir. NLP İle Koçluk eğitimi size usta bir kendinize yardım etmenin  araçlarını ve bunları hayatınızı zenginleştirmek için kullanma fikrini verecektir.

NLP İle Koçluk Eğitimi; Hayatınıza nasıl yön vereceğinizi, en derin değerlerinizi nasıl yaşayacağınızı, güçlü bir eylem planını nasıl yapacağınızı, başarının önündeki engellerle nasıl başa çıkacağınızı, en güçlü ve etkin soruları nasıl soracağınızı, koçluğun ne olduğunu ve nasıl işlediğini göreceksiniz. Hem yaşam hem de iş koçluğunda becerilerinizi geliştirecek bilgiler bu eğitimde edinecek yaşam kalitenizi artırmayı sağlayacaktır. 

Koçluğun Amacı nedir?:Danışanın kendi belirlediği hedeflere, koçun desteğiyle ulaşması ve sorunlarının üstesinden tek başına gelmeyi öğrenmesidir. Koçluk bir gelişim sürecidir. Süreç boyunca danışan, kendisini daha iyi tanır, potansiyelini keşfeder ve hatalarından ders alarak yetkinliklerini geliştirir. Koçluk; mevcut durumundan, daha iyi bir duruma ulaşmak isteyen sağlıklı bireylerle yapılan bir çalışmadır. Koçluk; bu hizmeti alan danışanın, özel ve profesyonel yaşamında, gelişimi hedefleyen ve tümüyle güven ve gizlilik esasına dayanan bir süreçtir.

Koçluk, ilk olarak 60'lı yılların sonunda ABD'de bütün bir kurumun daha etkin çalışması için çalışan örgütsel gelişim danışmanlarının yürüttükleri projelerin parçaları olarak kurumun içindeki liderlerle birebir çalışmaları ile başladı denebilir. Yani koçluk kavramı aslında organizasyonel gelişim çalışmalarının entegre bir parçası idi. 80'li yıllarda Thomas Leonard koçluğu daha geniş kitlelerin de yararlanacağı bir biçimde yapmaya ve profesyonel koçlar yetiştirmeye başladı.

Koçluk Türkiye’de son bir kaç yıldır yaygınlaşmaya başlamış bir yöntemdir. Günümüzde pek çok konuda koçluk çeşidi vardır. Bunlardan bazıları; yaşam koçluğu, öğrenci koçluğu, ebeveyn koçluğu, aile koçluğu, ilişki koçluğu, sporcu koçluğu, satış koçluğu dur.

NLP ile neler yapabilirsiniz?

NLP ile yapabileceklerinizin, geliştirilebilir olması ve neredeyse sınırının olmaması büyük fayda sağlamaktadır.  Bunlardan bir kaçı;

Algılama yeteneğiniz gelişecek;  olayları değil, olayların oluş nedenini görerek,  çözümsel yaklaşımlarda bulunacaksınız.

Etkili dinlemeyi ve okumayı öğrenerek, dersleri anlama başarınızı artıracaksınız.

İletişim gücünüz artacak.

Başkalarını etkilemenin yollarını öğreneceksiniz.

Öğrendiğiniz teknikler sayesinde,  öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla daha farklı iletişim kuracaksınız.

Motivasyonunuzu nasıl artırılabileceğini öğreneceksiniz.

Duygularınız ve mantığınızın çakıştığı noktalarda, isterseniz duygularınızın sizi etkilemesini engelleyebileceksiniz.

Stres yönetimini öğrenecek, Stresin sizi etkilemesini engelleyebileceksiniz.

Sınav Kaygısına son verecek, Sınavların oyun tadında olmasını, bildiğiniz ama aklınıza gelmeyen cevapları bulmanın yolunu öğreneceksiniz.

Karar alma kaygısı yüzünden, yerinizde saymaktan kolayca kurtulacak, doğru kararları kısa sürede alabileceksiniz.

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
NLP İle Koçluk başlıklı 1622 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın